Emekli Maaşlarında Müjde: 12.500 TL Sürpriziyle Gelen 2 Ayrı Senaryo!

SSK, Bağ-Kur ve memur emeklileri için 1- Ocak-Haziran dönemi için belirlenen zam oranı yüzde 49,25 olarak açıklandı. Bu zamla birlikte en düşük emekli maaşı 7500 TL’den 10 bin TL’ye çıkarıldı. Temmuz zammı döneminde ise emekliler için 2 düzenleme yapılacak.

ENFLASYON VE BEKLENTİLER

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) son olarak Mart ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Bu açıklama ile birlikte 3 aylık enflasyonun yüzde 15 olduğu belirlendi. Nisan, Mayıs ve Haziran aylarına ilişkin verilerin ardından 6 aylık enflasyon hesaplanacak ve refah payı belirlenecek. Bunun yanı sıra en düşük emekli maaşı için de yeni düzenlemelerin yapılması bekleniyor.

EMEKLİ MAAŞLARINDA ARTIŞ BEKLENTİSİ

En düşük emekli maaşının 2023 yılında 3500 TL’den 5500 TL’ye, ardından 7500 TL’ye yükseltildiği biliniyor. Son olarak Ocak 2024 döneminde ise en düşük emekli maaşı 10000 TL olarak belirlendi. Ancak bu rakamın altında kalan emeklilere Hazine desteği ile fark ödeniyor.

REFAH PAYI VE MECLİS DÜZENLEMESİ

6 aylık enflasyon beklentisi olan yüzde 25,47’ye göre hesap yapıldığında en düşük emekli maaşının 12500 TL civarında olabileceği tahmin ediliyor. Bunun yanı sıra 1 yıllık enflasyon beklentisi hesaplamasına göre en düşük emekli maaşının 13500-14000 TL civarında olabileceği belirtiliyor. 6 aylık enflasyon rakamlarının belli olmasının ardından emekliler için refah payı masaya yatırılacak ve Meclis düzenlemesi gerekecek.

ASGARİ ÜCRETE VE EMEKLİ MAAŞLARINA YAPILACAK ZAMLAR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücrete ara zam yapılmayacağını belirtirken CHP’den asgari ücrete ve emekli maaşlarına zam teklifi geldi. CHP’nin teklifine göre asgari ücrete her 3 ayda bir zam yapılması ve en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine çıkarılması öneriliyor. Yasa teklifinde ayrıca esnafla ilgili olarak kendisi ve çalışanları için ödediği primlerin yarısının Hazine tarafından karşılanması önerisi bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir